OMÜ’de Gerçekleşen Dijital Markalaşma Zirvesi’ne Dair Notlar

19 Mart 2018’de Branding Türkiye’nin alt markası olan “Branding Türkiye I Etkinlik” ile OMÜ Kobi Ve Girişimcilik Topluluğu işbirliği sonucu Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Dijital Markalaşma Zirvesi gerçekleştirildi. Zirveden notlara yer verdiğimiz bu makalenin içerisinde Dijital Markalaşma Zirvesi’nde kullanılan slaytlar ve etkinlikten karelere de ulaşabileceksiniz. 

Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip ve fayda odaklı yeni nesil bir mecra olan Branding Türkiye’nin alt markası olan Brading Türkiye I Etkinlik her ay farklı bir üniversitede ücretsiz dijital ve marka / pazarlama zirveleri gerçekleştirmektedir.

Branding Türkiye’nin yazar kadrosunda yer alan sektör profesyonelleri ve akademisyenleri, üniversite öğrencileriyle buluşturarak farkındalık ve fayda odaklı organizasyonlar kurgulayan Branding Türkiye, bu vizyon odağında “Dijital Markalaşma Zirvesi” adını taşıyan ilk etkinliğini Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde, Kobi ve Girişimcilik Topluluğu işbirliğiyle gerçekleştirdi.

Zirvede Branding Türkiye’nini Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Stratejik Marka Yönetimi odağında Dijital Markalaşma kavramından bahsederken, Seo Ajans İstanbul Kurucusu ve Genel Müdürü Salih Gedikli Dijital Markalaşma Yolunda SEO konusuna değindi. G4A Studio&Workshops Kurucusu Sercan Yılmaz ise Markalaşma Yolunda Growth Hacking üzerine farkındalık odaklı bir konuşma yaptı.

Dikkat Çeken Noktalar

İlk olarak kürsüye çıkan Branding Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, kavramlarla “Dijital Markalaşma”yı değerlendirirken, meselelerin “nedir”inden ziyade “ne değildir”ine ve “nasıl”ına parmak basması katılımcıların ilgisini çekti. Kavramlar üzerine yaptığı girişin ardından stratejik marka yönetimi konusunda detaylı bir bilgi aktarımında bulunan Sağlam, kişisel tecrübelerinden bahsetmeyi de ihmal etmedi. Bu arada etkinliğin iki önemli ilk taşıdığını belirten Mürsel Ferhat Sağlam, birinci ilkin mikro anlamda önemli olduğunu ikincisinin ise makro ölçekte önem taşıdığını söyledi.

Sağlam’ın bahsettiği ilklerden birincisi, gerçekleştirilen zirvenin “Branding Türkiye I Etkinlik”in ilk organizasyonu olma özelliğini taşımasıdır. Mürsel Ferhat Sağlam’ın bahsettiği ilklerden ikincisi ise etkinliğin “Dijital Markalaşma” adını taşıyan Türkiye’de yapılan ilk zirve olmasıdır. Henüz hiçbir makalede dahi kavram olarak dillendirilmemiş olan “Dijital Markalaşma” üzerine gerçekleştirilen böylesi bir zirvenin sektör adına olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Mürsel Ferhat Sağlam, “Dijital Markalaşma”nın kavramsallaştırılması konusunda sorumluluk taşıdıklarını da özellikle belirtti.

Mürsel Ferhat Sağlam’ın ardından kürsüye çıkan Seo Ajans İstanbul Genel Müdürü Salih Gedikli, dijital markalaşma kavramının teknik boyutu üzerine kısa bir giriş yapıp SEO’nun dijital markalaşma için neden gerekli olduğuyla ilgili farkındalık içeren bir konuşma yaptı.

Zirvenin üçüncü ve son bölümünde kürsüye çıkan G4A Studio&Workshops Kurucusu Sercan Yılmaz, “markalaşarak mı büyürüz, büyüyerek mi markalaşırız?” şeklinde bir giriş yaparak sektör profesyonelleri tarafından dahi çok az bilinen ve uygulanan bir kavram olan Growth Hacking’ten bahsetti.

Dijital markalaşmanın stratejik boyutlarından biri olan Growth Hacking’in doğru anlaşılması durumunda işletmelerin marka değerine pozitif bir etki yaptığına dikkat çeken Yılmaz, önümüzdeki dönemde dijital markalaşmayı benimseyen markaların Growth Hacking’e ağırlık vereceğini de belirtti.

Bol Hediyeli Zirve

Zirvenin ardından onlarca katılımcının yararlandığı bir hediye çekilişi gerçekleştirildi. Çekilişin ardından katılımcılara Dikeyeksen Yayınları etiketini taşıyan ve profesyonel iş yaşantısında yol gösterici özelliği olan iş kitapları hediye edildi.

Bu esnada Mürsel Ferhat Sağlam, Stratejik Marka Yönetimi adını taşıyan kitabını okuyucuları için imzaladı.

Network Fırsatı

Zirve boyunca verilen kahve molalarında konuşmacılarla bizzat tanışma ve onlara soru yöneltme imkanı bulan öğrenciler, etkinlik bitiminde de network fırsatı yakaladı. Öğrencilerin yanı sıra akademik kadronun ve Samsun bölgesinde faaliyet gösteren kurumsal markaların üst düzey yetkililerinin de katıldığı Dijital Markalaşma Zirvesi hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

Etkinlikten Kareler

Slaytlar

Slaytları incelemek ve indirmek için TIKLAYINIZ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir